Доцент Києво-Могилянської академії та Львівської бізнес-школи УКУ, доктор філософії Кембриджського університету, керівник секретаріату Національного агентства із забезпечення якості вищої освіти Михайло Винницький у програмі Геннадія Друзенка «Конституційна кухня» розповів про особливість українського суспільства. За його словами, українці – це унікальний випадок, коли усі люди між собою існують на рівні спільнот

«Якщо взяти Західну цивілізацію за останні 400 років – вона пов’язана з Ренесансом і після Ренесансу ми маємо філософську течію, яка каже, що вже не Бог у центрі суспільної уваги, а людина. Джон Лок (британський філософ, - ред.) колись написав, що суспільство – це штучне утворення. А якщо не так? А якщо суспільство може існувати без держави?», - почав Винницький.

За словами експерта, за останні 30 років в Україні ми бачимо приклад, як суспільство саморегулюється майже без активної участі в цьому держави, бо ми маємо, як зазначив Винницький, слабеньку державу.

Винницький: Українці – природна спільнота, яка не любить ієрархію

«Можна говорити, що це погано, але у тім, що вихід з ситуації це посилення держави, я не впевнений. Бо посилення держави це означає посилення ієрархії, а ми не любимо ієрархію. Наше суспільство побудоване на принципі спільноти: на високій міжособистісній довірі. Спробуйте десь у іншій країні передати 100 гривень через усю маршрутку і очікуйте, щоб вам віддали решту, ще й з квитком», - сказав експерт.

Винницький підкреслив, що ми суспільство високої міжособистісної довіри. За його словами, приклад з маршруткою здається неймовірним для іноземців, що означає, що у нас справді унікальне суспільство, бо ми сходимося на рівні спільнот.

«Одна з успішних постмайданих реформ – це децентралізація. Тут немає дискусії навколо децентралізації у переважні більшості випадків, тому що ми передаємо владу в громади. Децентралізація відбувається природно – відповідно до нашого ДНК і нашої ідентичності», - підкреслив Винницький.

Джерело