Із настанням літа батьки планують відпочинок з дітьми, зокрема, і поїздки за кордон. Якщо для внутрішнього відпочинку в поїздку досить взяти паспорт і свідоцтво про народження доньки чи сина, то для виїзду за межі країни необхідні й інші документи. Які саме, Суспільному розповіла виконувачка обов’язків завідувача сектору комунікації Північно-Східного управління Мін’юсту Катерина Марченко.

Виїзд за кордон із обома батьками

Нині діти, як і дорослі, можуть подорожувати в інші країни з паспортом для виїзду за кордон. Строк дії паспорта, оформленого до 16-річчя, – чотири роки. А якщо дитині виповнилося 16, то такий документ видають на десять років.

Якщо батьки подорожують разом із дитиною, то для виїзду за кордон із собою потрібно взяти:

За кордон із дитиною: які документи потрібно підготувати батькам біометричний закордонний паспорт (за потреби – з відкритою візою); страховий документ на час поїздки.

Якщо ж батьки розлучені, то документів потрібно зібрати більше, каже Катерина Марченко.

Виїзд за кордон, якщо батьки розлучені

Той із батьків, який постійно не живе з дитиною, перед виїздом із нею за кордон повинен не мати заборгованості зі сплати аліментів.

«Одному з батьків обов’язково потрібно звернутися до того, з ким проживає дитина, й отримати від нього нотаріально посвідчену згоду на виїзд дитини за межі України. Це потрібно зробити рекомендованим листом із повідомленням про вручення», – говорить фахівчиня управління Міністерства юстиції.

Якщо за десять днів із моменту вручення листа відповіді немає або вона негативна, то потрібно звернутися до суду. Слід написати заяву про надання дозволу на виїзд дитини за межі країни без згоди другого з батьків.

Під час перетину кордону слід пред’явити оригінал нотаріально завіреної згоди одного з батьків або рішення суду.

«Важливо вчасно повернутися до України з дитиною у строк, передбачений згодою або рішенням суду. Інакше буде накладено штраф», – повідомляє фахівчиня Катерина Марченко.

Виїзд за кордон, якщо є борг зі сплати аліментів

Один із батьків може безперешкодно тимчасово поїхати з дитиною за кордон, якщо в іншого є борг із виплати аліментів за чотири місяці, а для дітей з інвалідністю та тяжко хворих – за три місяці.

«Для цього потрібно звернутися до органів державної виконавчої служби Мін’юсту або приватного виконавця, щоб отримати довідку про наявність в іншого з батьків заборгованості зі сплати аліментів», – говорить фахівчиня.

При перетині кордону необхідно показати цю довідку. А якщо борг стосується тяжкохворої дитини, то подати слід і документ, що підтверджує хворобу або інвалідність.

Виїзд за кордон, без дозволу одного із батьків

Тимчасово виїхати з дитиною за кордон без дозволу другого з батьків можна й тоді, коли немає боргу зі сплати аліментів. Це можливо зробити, коли метою поїздки є:

лікування; навчання; всебічний розвиток дитини; оздоровлення; відпочинок.

У таких випадках другому з батьків треба надіслати рекомендований лист із інформацією про країну перебування, мету та тривалість поїздки. А ще – на кордоні показати копію рішення суду або органу опіки і піклування про підтвердження місця проживання дитини.

«За порушення строків перебування дитини за кордоном передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу від 1 700 до 3 400 гривень», – говорить фахівчиня міжрегіонального управління Міністерства юстиції Катерина Марченко. За її словами, окрім цього, такі батько чи матір втратять право виїзду за кордон із дитиною на рік.

Читайте також:

979 батьків на Полтавщині ухиляються від сплати аліментів

Джерело