Онкологічні захворювання є другою найбільш поширеною причиною смерті після серцево-судинних захворювань у світі. У 2019 року у світі новоутворення спричинили смерть понад 10 млн осіб, що склало 17,83% від загальної кількості смертей.

Зменшити ризик раку здатний кожен: прості поради МОЗ

Про це повідомляє Центр громадянського здоров’я МОЗ.

Приблизно третина від цих випадків пов’язана з основними факторами ризику, а також раціоном харчування, тобто від 30% до 50% захворювань можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя.

Основні фактори ризику і як їм запобігти

Кидайте курити
Вживання тютюну сильно збільшує фактори ризику розвитку раку. Від раку, викликаного курінням, припадає близько 22% світових випадків. Куріння пов’язано з розвитком різних типів раку: рак легенів, ротової порожнини, горла, гортані, підшлункової залози, сечового міхура, шийки матки і нирок. До того ж, навіть пасивне куріння збільшує ризик розвитку раку легенів.

Вживайте здорову їжу
Збалансований раціон може знизити ризик онкологічних захворювань. Основою вашого раціону повинні бути багато фруктів, овочів та інших продуктів з рослинних джерел, таких як цільнозернові і бобові. Вибирайте менш калорійні продукти, зменшіть кількість споживаного цукру, трансжирів і їжу з фастфуду.

Обмежте споживання технологічно обробленого м’яса. МОЗ зазначає, що вживання великої кількості технологічно обробленого м’яса може збільшити ризик деяких видів раку.

Не вживайте алкоголь
Алкоголь може посилити ризик таких видів раку, як рак молочної залози, товстої кишки, нирок і печінки. Пам’ятайте, безпечної дози алкоголю не існує.

Підтримуйте здорову вагу і помірну фізичну активність
Надмірна вага викликає близько 20% всіх видів раку. Підтримання здорової маси тіла може знизити ризик виникнення таких видів раку, як рак молочної залози, простати, легенів, товстої кишки і нирок.

Дорослим рекомендується підтримувати середній індекс маси тіла в межах 21-23 кг/м2, в залежності від норми для різних популяцій, але не вище 25 (ІМТ <25,0). Порахувати свій індекс маси тіла можна тут.

Рекомендується включити в свій графік не менше 30 хвилин фізичної активності в день. Користь для здоров’я принесе не менше 150 хвилин на тиждень помірної аеробного активності або 75 хвилин в тиждень енергійної аеробної активності.

Не засмагати
Довге прибування на сонці є небажаним і може розвинути рак шкіри. Влітку обмежуйте перебування на сонці з 10.00 до 16.00, коли сонячні промені агресивні. Використовуйте сонцезахисні засоби з SPF 30+, причому, під одяг теж, носіть сонцезахисні окуляри і капелюх з широкими полями.

Солярії також шкідливі, як і природні сонячні промені.

Вакцинуйтеся
Вакцинація допомагає знизити ризики гепатитів і вірусу папіломи людини (ВПЛ), які можуть збільшити ризик розвитку раку печінки і раку шийки матки та інших статевих органів.

Уникайте ризикованої поведінки
Практикуйте безпечний секс і використовуйте для контрацепції презервативи. Люди, які живуть з ВІЛ/СНІД, мають більш високий ризик розвитку раку ануса, печінки і легенів.

Вірус папіломи людини може підвищити ризик розвитку раку ануса, пеніса, горла, вульви і піхви.

Джерело