22 вересня надзвичайний і повноважний посол Королівства Швеція в Україні Тобіас Тиберг прибув в Івано-Франківськ. Про те, чим сподобалося місто і Франківщина, які сфери в регіоні мають найбільший потенціал для розвитку, і яка роль суспільного мовника у контексті децентралізації, Тобіас Тиберг розповів кореспондентові Суспільного Карпати.

Пане посол, чому вирішили навідатися до Івано-Франківська?

— Перш за все, аби познайомитися із проєктами, які реалізуються в місті. По-друге, зустрітися з партнерськими організаціями, які ми підтримуємо. По-третє, отримати більше інформації й розуміння про діяльність, яку ми підтримуємо. Наприклад, ми багато років підтримуємо Суспільне, тому було цікаво завітати й до вас. Ми також з'їздили в Карпати. Там ми виконуємо проєкт разом зі Всесвітнім фондом природи, який націлений на . Ще одна ціль візиту — зустрітися з офіційними представниками влади регіону і міста.

Чим сподобалося місто?

— Я вперше відвідую Івано-Франківськ. Взагалі, коли подорожую, то відчуваю різницю між регіонами, містами. Кожне — унікальне, а особливо це стосується Івано-Франківська. У мене таке відчуття, що в місті дуже багато чого відбувається. Це — створює особливу динаміку, енергетику. Водночас існує спокій і затишок. Я можу назвати це сфокусованою енергією: люди знають, куди вони рухаються, знають, що вони роблять. Разом із тим, у людей є громадська гордість, відчуття відповідальності. Мені також дуже сподобалися вулиці, вони — чисті.

Що схожого й відмінного між Івано-Франківськом і типовим шведським містом?

— Івано-Франківськ мені дуже нагадує шведські міста, які я знаю. У них схожі архітектурні пропорції. Також, якщо, скажімо, порівняємо це місто із Запоріжжям, то тут більше людського, адже практично відсутня сталінська архітектура, є баланс між людьми та містом.

Що обговорювали з мером і головою облдержадміністрації?

— Щоразу, коли я зустрічаюся з представниками влади, губернаторами та мерами, я обговорюю питання децентралізації та місцевого самоврядування, оскільки Швеція підтримує децентралізацію в Україні. Ми й надалі плануємо надавати підтримку, адже вважаємо, що ця реформа — надзвичайно важлива. І не лише, коли вона впроваджується в Києві, а й коли охоплює регіони. Аби краще розуміти, наскільки ефективна допомога, яку ми надаємо, і як реформу сприймають на місцях, ми й відвідуємо і обговорюємо це питання з представниками влади.

Крім того, ми обговорювали питання економічного розвитку та інвестиційного клімату, оскільки в Івано-Франківську працює шведська компанія Electrolux. Обговорювали питання гендерної рівності та запобігання насильству щодо жінок, бо ми вважаємо цю проблему гострою.

Які напрямки вважаєте найбільш перспективними в регіоні?

— Мені здається, у місті вдалося створити атмосферу, завдяки місцевій владі, громадським організаціям та бізнесу, яка вже дає плоди — існує здоровий інвестиційний клімат. Можна сказати, що проблеми, з якими стикаються в інших містах України, менш доречні для Івано-Франківська. Цей здоровий інвестиційний клімат і є базою для розвитку міста і регіону.

Хочу також зазначити, що великий потенціал має туризм. Вчора ввечері ми зустрілися з жінкою, яка планує розвивати агротуризм, пропагувати органічне виробництво і кулінарію.

Також, якщо Івано-Франківськ запровадить і буде дотримуватися технології сталого управління лісами, це дасть сильний поштовх для розвитку.

Якою бачите співпрацю з містом надалі?

— Я бачу, що існує великий потенціал між Швецією та Україною взагалі. Щодо економічного розвитку, то Івано-Франківськ має потенціали, аби збільшити свою вагомість для іноземних інвесторів у Європі. Я також бачу потенціал у збільшенні співробітництва у сфері енергоефективності та охорони довкілля, екології.

Крім того, є добра можливість розвитку соціального підприємництва, малого та середнього бізнесу. Як приклад — Промприлад. Кілька років тому Швеція інвестувала у цей проєкт і сьогодні він дуже успішний.

Яка роль суспільного мовника у контексті децентралізації?

— Для будь-якої демократії вкрай важливо, щоб існувало суспільне медіа, яке надає незалежне бачення, може забезпечити неупереджену оцінку подій. Я не можу уявити будь-яку країну в світі, яка намагається бути демократичною без існування такої інституції. Якщо ж її немає, то країна стає вразливою для сил, які намагаються підірвати демократичний лад у цій країні. Швеція вірить у те, що Україна і її демократичні прагнення — нероздільні, тому дуже важливо, аби існувало Суспільне.

Крім того, реформа децентралізації — перш за все про те, що рішення, які приймають на центральному рівні, мають бути скомуніковані до людей, на яких вони впливають. Влада має бути відповідальною перед своїми громадянами. Якщо в Україні процес децентралізації вже просувається досить активно і охопив усі регіони, то надзвичайно важливо для її успіху надалі, аби існували механізми контролю таких рішень. І хто, як не незалежні медіа, зокрема Суспільне, може забезпечити такий механізм.

Що робить європейське місто європейським? Івано-Франківськ — європейське місто?

— Мені важко сказати, що робить місто європейським, але коли ти бачиш щось, ти розумієш, це — європейське місто. Без жодного сумніву вважаю, що Івано-Франківськ — на 110% європейське місто. І, врешті, чому воно не може бути європейським, якщо воно розташоване в європейській країні?

Читайте нас у Telegram: головні новини регіону

Джерело