23 вересня у Полтаві відзначають день міста. Це роблять від 1999-го року. До цього святкування організовували 12 липня. Чому так сталося, Суспільному пояснив археолог, директор Полтавського краєзнавчого музею Олександр Супруненко.

За словами археолога, коли з’явилося місто найчастіше визначають за першою літописною згадкою.

« Перша літописна згадка про Полтаву припадає на 1173 рік, це по перерахунку дат вітчизняного літописання».

Її зафіксували в Іпатієвському літописі. Ось як про це йдеться у ньому:

23 вересня чи 12 липня: коли у Полтаві мають святкувати день міста

«На Петров день» (12 липня) Ігор Святославич, переслідуючи орди половецьких ханів Кобяка і Кончака, «переїхав Въросколь оу Лтави» і рушив у напрямку Переяслава».

Також скільки років місту ЮНЕСКО дозволяє визначити і за археологічних знахідок. Як розповів Олександр Супруненко, згідно з ними Полтаві – понад тисячу років, бо знахідки культурних нашарувань дослідники датують IX-X століттям. Саме від цього часу науковці вважають, що почався безперервний розвиток міста, каже Супруненко. Хоча є знахідки поселень ще скіфських часів.

« Ми в 90-ті роки зробили доповідь до Академії Наук України, і нам визначили 1100 років. Хоча були всі умови отримати і 1200 або 1250 років. Взагалі і археологічна, і літописна згадки рівнозначні, і можна обирати, яку дату святкувати».

Як розповів полтавський історик, серед українських міст за археологічними згадками день міста відзначають Київ, Чернігів, Переяслав-Хмельницький.

«Більшість міст у світі святкують (день міста – ред.) за літописними датами. Або ж – за археологічними, але день завжди ставлять з літописних згадок. Тому для Полтави 12 липня – це точно та дата. Зараз Кременчук хоче розділити собі ці дати, Велика Багачка також. У Полтаві влітку не хотіли за однією причиною святкувати (День міста – 12 липня і День визволення Полтави від нацистських окупантів – 23 вересня – ред.) – великі витрати на два свята. Хоча, я думаю, це різні речі, які можна розділити і не мати дуже великих витрат». Читайте також:

«У Полтаві близько 40 кілометрів підземель», – археолог Олександр Супруненко

День міста: 10 фактів про Полтаву

Джерело