Каналізаційні стоки та сміття – основні проблеми, які впливають на стан річки Суха Московка, у Запоріжжі. Головна причина такого стану річки - людська безвідповідальність.

Про це розповіла голова громадської організації "Екосенс" Тетяна Жавжарова в ході інформаційного марафону "Великі проблеми малих річок" на Суспільному Запоріжжя.

Що кажуть місцеві мешканці

Запоріжанка Віра Карнигіна живе у будинку № 466, що на вулиці Ігоря Сікорського у Шевченківському районі Запоріжжя. Жінка розповідає, біля їхнього будинку протікає річка Суха Московка. Нині у її водах плавають пластикові пляшки, поліетиленові пакети та домашні речі.

"Тут всюди залишились бетонні відходи, їх же ніхто не вивіз, їх просто взяли й скинули у річку. Знесли у нас кіоск. Плитки ті, що були поруч - всі там, у річці! Діти беруть і кидають всю цю плитку у річку, він до кінця її не прибрав. Також у нас там стоїть бак для відходів будівельних. Діти беруть звідти й несуть у річку меблі тощо", — каже Віра Карнигіна.

Залишки плит у Сухій Московці колись були фундаментом кіоску, який стояв поруч, сказав телефоном заступник голови Шевченківської райадміністрації Олександр Руденок. Пообіцяв, що до кінця року їх дістануть із води: "Ми дійсно виконували роботи по заміні цього маршу. Старий марш був вивезений в повному обсязі, а новий марш був встановлений 2018 року".

Періодично чистить річку жителька будинку № 20 на вулиці Богдана Завади Валентина Алімерданова разом із Вірою Карнигіною.

"Лопатами, граблями - що в руках є, тим і прибираємо. Туди все понакидають: куртки, що хочеш є, навіть диван хтось додумався кинути. Раз цю річку чистили, витягнули "Запоріжець" синій навіть, це 90-ті роки. Раніше річка була десь по пояс глибиною", — ділиться Валентина Алімерданова.

Про кращий стан річки розповідає і голова ОСББ "Фенікс 20" та "Ігоря Сікорського 466" Ганна Архіпова. Розповідає: у річці водилися черепахи та ондатри.

"У 2016 році річка була ширшою, перейти можна було тільки залізним мостом, а зараз вбрід перейти можна. Мрія – просто прийти, біля неї сісти, відпочити. Була петиція торік, ми за неї голосували, щодо створення "Набережної" на 3-му Шевченківському. Нічого з річкою не робить місцева влада абсолютно зараз", — зазначає Ганна Архіпова.

Суха Московка протікає також між вулицями Пархоменка та Алтайською у Шевченківському районі. 20 вересня у цьому місці води в ній взагалі не було, зафіксувала знімальна група Суспільного.

Що кажуть експерти

Річка Суха Московка бере початок за містом, біля села Матвіївки, протікає Запоріжжям та впадає у Дніпро. Завдовжки — до 15 кілометрів, завглибшки — до півметра, розповідає голова громадської організації "Екосенс" Тетяна Жавжарова.

"Дуже великою проблемою приватного сектору Запоріжжя є наявність стихійних звалищ, дуже багато мешканців досі продовжують у балки річок зносити стихійне сміття. Коли все це сміття з дощами потрапляє до річки, то ми бачимо погіршення якості води й замулення", — пояснює фахівчиня.

Під час моніторингового вимірювання води у річці Суха Московка 14 вересня у ній виявили відхилення, розповів скайпом експерт з екологічної безпеки міста Дніпра Максим Сорока.

Експерт каже, стан річки Суха Московка далекий від ідеального: "За сучасною класифікацією екологічного стану ця ріка відноситься до 3 категорії посередньої якості. Мається підвищений солевміст – понад 700 г на дециметр кубічний і знижений вміст кисню. Тести показали, що це 5,2 мг кисню, що характеризує дефіцит кисню аж до 40 відсотків від нормального".

Також, каже Микола Сорока, були виявлені підвищений вміст фосфатів та нітратів (понад 40 мг на дециметр кубічний): "Щодо впливу, то результати показали, що наразі ріка балансує на межі 2 категорій : "Я ще справляюся з забрудненням" і "Я вже скоро перестану справлятися з забрудненнями й буду перетворюватися у болото".

За словами Максима Сороки, для того, щоб виявити причину відхилень у воді, недостатньо разового вимірювання. Але наголошує, такий вміст розчинених нітратів та фосфатів може свідчити про техногенне забруднення.

Тетяна Жавжарова пояснює, у природних річках немає ні фосфатів, ні нітратів: "Фосфати – це речовини, які потрапляють із мийними засобами. Дуже низький вміст кисню розчиненого впливає на те, що в ній, на жаль, майже не водиться риба".

Запоріжці відчують на собі погіршення якості повітря і води від всього-на-всього якихось малих річок

Фахівчиня каже, у Запоріжжі прийнята програма ревіталізації малих річок, тобто повернення річки до природного стану: "Тобто спершу її розчищають, укріплюють береги, насаджують відповідні рослини, а також застосовують біологічні методи очистки, коли спеціальні мікроорганізми заселяються, які з’їдають ці фосфати, залишки нафтопродуктів".

Щодо дії Програми ревіталізації стосовно річки Суха Московка Суспільне надіслало інформаційний запит до Шевченківської районної адміністрації. Чекаємо на відповідь в установлений Законом термін. Якщо не вжити заходів, що буде з Сухою Московкою за 5-10 років прогнозувати важко, каже екоактивістка Тетяна Жавжарова.

"Є дослідження кліматологів про те, що у найближчі 20-40 років клімат стане ще більш посушливим, кількість дощів і водність річок суттєво зменшаться. А це може призвести до того, що вони стануть ще мілкішими, деякі висохнуть", - додала громадська діячка.

Читайте нас у Telegram

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber

Джерело