Журналіст також дуже дивується, чому президент Зеленський заперечує цю спецоперацію

Журналіст–розслідувач з проекту Bellingcat Христо Грозєв спростував версію про причини зриву спецоперації по "вагнерівцях", яку озвучила голова парламентської ТСК Мар’яна Безугла. Про це він розповів в інтерв’ю Радіо НВ.

Він підтвердив, що ця спецоперація була, вона готувалась 18 місяців і була зірвана після наради у вищого керівництва України.

Спецоперацію готували 18 місяців, і ФСБ про неї не знала: журналіст Bellingcat заперечив версію ТСК Безуглої щодо

Грозєв також заперечив, що ФСБ "грала свою гру", і зазначив, що російські спецслужби до останнього не знали про те, що переліт "вагнерівців" з Мінська до Стамбула був пасткою української розвідки.

"Об'єктивно – видно, що було дві броні: з Білорусі до Туреччини і далі (фальшива, звичайно) до Венесуели. Нові броні були зроблені на чотири дні пізніше. Джерела, з якими ми, CNN та інші ЗМІ, спілкувалися, стверджують, що саме в цей період прийшов наказ відкласти на три–чотири дні операцію. Пояснення зволікання були пов'язані з необхідністю завершити інші переговори з Росією, які інакше могли бути зірвані", – зазначає Грозєв.

За його словами, таке легітимне пояснення могло бути причиною, але сьогодні зрозуміло, що це був рецепт невдачі. Можна було припустити, що, залишивши на чотири–п'ять днів 33 чоловіків з військовим минулим, операція зірветься.

"Злив операцію – це оціночний опис. Тут можуть бути легітимні, але помилкові дії. У найбільш невинному варіанті, можливо, адміністрація президента вирішила, що плюсів від цього уповільнення більше, ніж мінусів і ризиків. Нам здається це нелогічним і помилковим рішенням, але в той момент, може бути, комусь здавалося правильним. Тому не можна говорити обов'язково про те, що хтось злив цю операцію, а швидше за все – зробив тактичну і стратегічну помилку, але вона критична", – наголошує Грозєв.

Журналіст також дуже дивується, чому президент Зеленський заперечує цю спецоперацію і чому українська влада готова знехтувати блискучими здобутками своєї розвідки.

Грозєв повідомив, що Банкова досі не надала офіційних коментарів для розслідування Bellingcat: "Це правда. Досі ми не отримали офіційної відповіді, але ми після кількох спроб перестали намагатися. Коли закінчимо документальний фільм, ми ще раз в останню хвилину звернемося по коментар".

"Мене обнадіює те, що вже визнали: така операція все–таки була. Можливо, її не називають операцією, а намагаються відобразити по–іншому, але вона була. У чому я не згоден і готовий сперечатися: що операцію не можна було завершити через те, що ФСБ знала про її проведення і якось змогла б зреагувати, зганьбити її на останньому етапі. Цьому суперечать всі дані, які ми зібрали. ФСБ не розуміла нічого і після арешту цих 33 осіб, і після того, як білоруська сторона їх передала Росії", – наголошує Грозєв.

Він зазначає, що переконання української сторони в тому, що ФСБ знала, помилкове. ФСБ нічого не знала.

За словами журналіста, таку спецоперацію було неможливо провести без участі партнерських спецслужб: "Дані, які Bellingcat накопичили, не показують і не повинні показати, чи була участь іноземної розвідки. Ми бачимо тільки, що ці найманці були найняті українськими спецслужбами; бачимо, що операція йшла; що її готували ще з кінця 2019 року, тому що є багато сайтів, які були зареєстровані саме в той час. Можна припускати, що, швидше за все, таку операцію не можна було зробити без участі партнерських служб".

"Для мене найбільша помилка – напівзірвану операцію не перетворили на величезний плюс для України. Називаючи операцію операцією; публікуючи відразу всі дзвінки; тисячі хвилин слів зізнань найманців – це дало б доказову базу багатьом судовим справам, які зараз тривають, зокрема в Гаазі і Страсбурзі. Для мене важливіше всього було б показати, наскільки принизливою ця операція була для російських спецслужб, тому що все це пройшло повз них, вони нічого не зрозуміли", – резюмує Грозєв.

Нагадаємо, від початку скандалу в Офісі президента неодноразово заперечували саме існування операції із захоплення "вагнерівців". Опозиція вимагала створити ТСК для розслідування зриву спецоперації з вересня 2020 року. 19 травня "слуги народу" в парламенті провалили постанову про створення ТСК для розслідування зриву спецоперації із затримання "вагнерівців", яку підтримувала опозиція на чолі з "Європейською Солідарністю".

Але утворили іншу ТСК – "З розслідування можливих протиправних дій представників державної влади та інших осіб, які сприяли порушенню державного суверенітету та територіальної цілісності і несли загрозу національним інтересам та безпеці України". Головою комісії призначили "слугу народу" Мар'яну Безуглу, заступником – депутата ОПЗЖ Нестора Шуфрича.

Джерело