Кропивничанин 72-річний Ілля Крохмаль звернувся до регіональної комісії з реабілітації з тим, щоб його визнали потерпілим від репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років. У 1951 році його з родиною переселили з села Скородне Львівської до Одеської області. Суспільне розповість, яке рішення ухвалила комісія.

На стінах будинку росла пшениця, – так згадує про своє дитинство 72-річний переселенець Ілля Крохмаль.

Ілля Крохмаль 30 років працював землевпорядником у Кропивницькому. Нині на пенсії, працювати продовжує. У тодішній Кіровоград переїхав 50 років тому з Одеської області.

Кропивничанин хоче, щоб його визнали жертвою комуністичного режиму

“Примусово машинами, які пожитки могли взяти – корову, коня, повантажили у вагони і повезли на південь та центральну частини України. У кімнаті площею 50 квадратних метрів жили удев’ятьох, ходили по воду за пів кілометра, спали на соломі. Будинок був вкритий очеретом, всередині полова, глина і кінський кізяк. Нас вселили туди восени 1952 року".

У грудні 2019-го року чоловік звернувся до регіональної комісії з заявою визнати його потерпілим від репресій комуністичного тоталітарного режиму. Спочатку йому відмовили.

"Сказали, що немає примусового виселення і це не є репресією. Я потім рекомендував регіональній комісії звернутися до інституту національної пам’яті, щоб вони дали роз’яснення. Вони звернулись і отримали позитивну відповідь".

На комісію Ілля крохмаль зібрав документи. Це – переселенський квиток, довідка про переселення з львівського архіву, опис залишеного майна у селі Скородне, про те, що там був побудований новий будинок у 1949 році. Відповіді на скарги батьків, що при переселенні їм не надали житла.

"На сьогоднішній день мені потрібна єдина пільга – оплата газу. Пенсія у мене 3500 грн, у дружини 2700 грн. Починаючи з жовтня ми споживаємо 500-700, а іноді і 700 кубів газу. Це майже сім тисячі гривень".

Впродовж трьох років до регіональної комісії з реабілітації звернулися шестеро жителів області, каже її секретар Борис Шевченко.

“Законом передбачено дві категорії. Перша категорія – це люди, яких реабілітують, бо їх засудила радянська влада, в основному, за політичними моментами. Трьом таким людям ми підготували документи. І друга категорія людей – це ті, які претендують на визнання себе потерпілими від репресій. Щоб було зрозуміло, вони були членами родин, або їхнього батька радянська влада репресувала”

За словами Бориса Шевченка, звернення регіональної комісії у справі Іллі Крохмаля національна комісія розгляне щонайменше через пів року.

Що відомо

День пам'яті українців – жертв примусового виселення з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Південного Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини у 1944-1951 роках, щороку відзначають в другу неділю вересня.

Читайте також В Кіровоградській області озимих зібрали на 60 відсотків більше, ніж торік На Кіровоградщині дистанційно навчаються учні 60 шкіл Кропивничанин судитиме бій Олександра Усика проти Ентоні Джошуа

Джерело