Коломойський купив завод на Середньому Заході й залишив його гнити, – Politico

Про це пише американське видання, що спеціалізується на політичній журналістиці, Politico.

В останні тижні світ розбурхало розслідування Міжнародного консорціуму журналістів (ICIJ) Pandora Papers. Це масив документів, що детально описує те, як світові еліти – король Йорданії, найближче оточення прем’єр-міністра Пакистану Імрана Хана, можлива коханка Володимира Путіна, президент України Володимир Зеленський та інші – використовують підставні компанії, трасти, нерухомість, що дозволяють приховати величезні суми грошей.

Але останнім часом багаті еліти почали шукати інші місця для зберігання своїх коштів.

Містечко Гарвард

Одним з таких місць є Гарвард, штат Іллінойс, депресивне заводське містечко. Видання Politico зазначає, що Гарвард є в схемі українського олігарха Ігоря Коломойського, який знаходиться під санкціями США за “масштабну корупцію” в Україні. Міністерство юстиції США та українські правоохоронці також звинувачують його у використанні групи підставних компаній і офшорних банківських рахунків для переказу мільйонів незаконно привласнених коштів з України в інші країни.

Історія з Гарвардом показує, що слабкі закони США щодо підставних компаній і купівлі нерухомості, можуть поставити центр Америки під приціл еліти, як Коломойський. Це реальність глобальної корупції, з якою законодавці США тільки починають боротися.

У Гарварді проживає трохи менш як 10 000 осіб. Наприкінці 1990-х років компанія Motorola оголосила про будівництво там нового заводу – об’єкт площею 1,5 мільйона квадратних футів (140 тис. кв. м). Проєкт оцінили в 100 млн доларів. Там мало працювати 5 тисяч осіб. Але через кілька років після завершення будівництва бізнес-модель Motorola виявилася неуспішною. І будівля стала непотрібною.

У 2008 році, коли країна повністю занурилася у Велику рецесію, з’явився молодий інвестор із Маямі, на ім’я Хаїм Шохет. Від імені фірми Optima International, Шохет запропонував 16,75 млн доларів за порожню будівлю.

Коломойський купив завод на Середньому Заході й залишив його гнити, – Politico

Optima International була материнською компанією для групи пов’язаних фірм, серед яких Optima Harvard Facility LLC. Пізніше прокуратура назве це “сімейством Оптима”, за операціями в США якої стежать двоє американців Мордехай Корф (зять Шохета) і Урі Лабер. За даними міністерства юстиції, “сім’я Оптима” вклала сотні мільйонів доларів майже в кожному штаті: комерційну нерухомість в Клівленді, Далласі й Луїсвіллі, сталеливарні заводи в Західній Вірджинії, Кентуккі й Огайо, виробничі підприємства в Мічигані, Нью-Йорку й Індіані. Знову і знову ці інвестори обіцяли робочі місця для міст, що занепадають.

Всього за кілька років “Сім’я Оптима” зібрала більше дюжини заводів, підприємств і інших об’єктів в самому серці Америки. Всі вони стали жертвами тривав кілька років спаду виробництва в Америці.

Незабаром після Євромайдану 2014 року правоохоронці заявили, що Ігор Коломойський таємно займався однією з найбільших схем Понці, які коли-небудь бачив світ, на загальну суму не менше 5,5 мільярда доларів. Із судових документів американської прокуратури випливає, що Коломойський начебто використовував свій контроль над “ПриватБанком”, для грабунку величезних сум в українських вкладників, а потім використовував серію підставних компаній і офшорні рахунки для вивезення грошей із країни і до США.

Ідея, схоже, полягала в купівлі проблемних активів, які американці прагнули продати. Навіть якщо покупці в кінцевому підсумку зазнають збитків, активи все одно залишалися поза досяжністю українських слідчих, і як і раніше могли виступати засобом переправлення гроші. Важливим є те, що нерухомість можна було купити без особливого вивчення джерела походження грошей.

Пізніше американські прокурори висунули теорію про те, що більшу частину операції Коломойського контролювали Лабер і Корф із “сімейства Оптима”. За даними міністерства юстиції США, кошти, отримані від “ПриватБанку”, проходили через низку підставних компаній і офшорні рахунки, перш ніж були введені в мережу Optima, а звідти – в активи на Середньому Заході Америки.

Коломойський каже, що купив американську нерухомість на свої гроші, і заперечує звинувачення міністерства юстиції у відмиванні коштів. Ні він, ні його американські спільники (які також заперечують правопорушення) не фігурують в жодних кримінальних справах.

Перед публікацією цієї статті адвокат Корфа і Лабера, прокоментував: “Корф і Лабер ніколи не займалися відмиванням грошей в будь-якій формі, і їм нічого не відомо про те, щоб хтось інший робив це. Будь-які звинувачення проти Корфа і Лабера випливають з українських політичних суперечок, до яких вони не мають ніякого стосунку”. Коломойський і Шохет не відповіли на запити від журналістів.

Ім’я Шохет не згадувалося в офіційних документах. Але в скарзі міністерства юстиції США зазначається, що купівля заводу в Гарварді була частиною схеми відмивання Optima.

Через понад п’ять років після покупки заводу в Гарварді робочі місця там так і не з’явилися, і ніяких додаткових інвестицій не надходило. Несплачені податки на нерухомість продовжували накопичуватися. У 2016 році Optima продала будівлю китайсько-канадському бізнесменові зі збитками в 7 мільйонів доларів. Неоплачені рахунки за електроенергію склали півмільйона доларів.

Коломойський купив завод на Середньому Заході й залишив його гнити, – Politico

По стінах і даху масивної будівлі розростається цвіль; заводська система пожежогасіння почала розвалюватися, все механічне. “Все механічне обладнання необхідно замінити. Якщо так буде тривати далі, будівля просто треба буде знести.

Гарвард – далеко не єдине американське місто, в який прийшла Optima. У Уоррене, штат Огайо, сталеливарний завод, куплений мережею Коломойського, мав так багато проблем з безпекою, що там сталося кілька вибухів, і співробітники неодноразово потрапляли в лікарні. Інші заводи і фабрики закрили, що призвело до звільнення сотень американських робітників.

“Знову і знову команда Коломойського з’являлася, купувала нерухомість і, здавалося, втрачала інтерес, залишаючи після себе розбиті мрії, зруйновані заводи і виснажує економіку”.

У 2016 році, коли українські офіційні особи почали розслідування схеми Коломойського, олігарх і його команда якимось чином знайшли покупця на завод Motorola. Новим покупцем стала ще одна фірма, що має зв’язки з зарубіжними інвесторами, на цей раз очолювана китайсько-канадським бізнесменом на ім’я Сяо Хуа Гонг (Xiao Hua Gong). Той заявив, що хоче перетворити завод в базу з виробництва смартфонів. Однак через рік після продажу так і нічого не сталося з будівлею.

А потім канадські власті звинуватили Гонгу в тому, що він керує власною транснаціональної схемою відмивання грошей. У заявах влади Нової Зеландії докладно описується, як Гонг керував “багатонаціональної фінансовою пірамідою”. Якщо всі ці твердження вірні, це означає, що завод Harvard Motorola потрапив не в один, а в два окремих конвеєра брудних грошей.

Гонгу пред’явили звинувачення, а завод залишався замороженим. Кілька тижнів тому його знову купили.

Ми знаємо про Гарварді тільки тому, що американські і канадські власті за підтримки партнерів в Україні та Нової Зеландії націлені викрити конкретні мережі з відмивання грошей, імовірно пов’язані з Коломойським і гонг.

Протягом багатьох років США в значній мірі не брали до уваги мільярди доларів – а потенційно і більше – в брудних і підозрілих грошах, що надходять в країну щороку, вкрадених з національних казначейств або отриманих як хабарі, контрабанди або торгівлі людьми і наркотиками. Велика частина цих грошей надходить в країну, щоб їх відмити, перетворити в законні активи і приховати будь-які зв’язки з її попередніми злочинними власниками.

Адміністрація Байдена пообіцяла взятися за глобальну корупцію, назвавши це серйозною загрозою національній безпеці. Але переплетені історії Коломойського і Гарварда припускають, що нам ще багато що належить зробити, перш ніж ми зможемо хоча б оцінити масштаби збитку, нанесеного серцю Америки, і з’ясувати, що з цим робити.

Джерело