У санкційні списки потрапили і бійці українського батальйону імені шейха Мансура

Помилково чи з помилками? 108 людей внесли до санкційного списку РНБО з неточностями. Про це у п'ятницю розповів сам секретар Ради нацбезпеки і оборони. Але згодом уточнив, ідеться саме про неточності в написанні прізвищ і нікого з цього списку не викидатимуть. Та серед тих, кого назвали злодіями в законі й обмежують у правах в Україні, виявились люди, які до злодійського світу ніяк не причетні, ба більше, воювали в лавах добробатів з окупантами. Хто ж ці люди і як вони опинилися у списку небажаних осіб – з'ясовувала журналістка "5 каналу" Марія Писаренко. 

108 осіб внесли до санкційного списку РНБО з помилками: хто ці люди і чи мають вони там бути (Відео)

"Крадій? Який крадій? Дитячий садок чи що?" – так з України у червні відправляли кримінального авторитета на прізвисько "Вато Кіпіані". Усі вони – під санкціями РНБО. А ось інші фігуранти цього переліку – чеченські добровольці з батальйону імені шейха Мансура. Вони воювали в зоні АТО на боці Збройних сил України.

У травні їх внесли до переліку "злодіїв у законі". Усього там 557 "злодіїв у законі" та 111 іноземних "кримінальних авторитетів". 

Списки санкцій РНБО – це темний ліс, і за якими критеріями туди вносять людей – невідомо. Роблять це не за рішенням суду, а апарату РНБО. Вказують ім'я та прізвище українською та англійською мовою, а ще дату народження та країну походження. Підстав для внесення тут не дають.

"Через неправовий спосіб, неможливість якимось чином оскаржити своє перебування в цьому списку такі особи опиняються у вразливому становищі. Це є втручанням у їхні права", – пояснив виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

Аж ось лише у жовтні з'ясувалося, там можуть бути помилки. Спершу секретар Радбезу Олексій Данілов заявив, дані щодо 108 людей неточні. Згодом пояснив – ідеться про помилки у транслітерації прізвищ. А появу добровольців у списках іще мають перевірити.

"Стосовно 9 осіб, які несені  цей список, є протокольне доручення міністру внутрішніх справ зробити таку перевірку. Була помилка відносно 108 осіб, які ми же виправили", – зазначив Олексій Данілов. 

Провину поклали на Міністерство внутрішніх справ часів Арсена Авакова. У міністерстві кажуть, покарали вісьмох працівників – звільнили або понизили званням. Дмитро Разумков, якого позбавили посади спікера і місця у Раді нацбезпеки, пригадує, за процедурою відповідальність несе не лише МВС.

"Матеріали ми отримуємо в останній момент, ніхто не може розуміти, хто це, як це. Ми віримо на слово. Спочатку це готувало профільне міністерство або Служба безпеки. Далі це був апарат РНБО, який мав це перевірити. Далі це був Офіс президента", – сказав спікер парламенту Дмитро Разумков.

Бійці батальйону імені шейха Мансура говорити на камеру відмовилися. Кажуть, вони досі під санкціями, а до їхніх родин у Чечні днями почала приходити поліція. Ще від травня правозахисні організації та українські добровольці пишуть листи президентові, аби чеченських бійців зі списку прибрали. 

"Введення санкцій проти бійців-іноземців призведе до втрати ними права на проживання або перебування на території України, що стане підставою для видачі їх Російській Федерації та притягне за собою криваву розправу", – йдеться у зверненні Калуської спілки ветеранів АТО.

Підключили Міністерство ветеранів та народних депутатів. Загалом відомо про щонайменше 12-тьох чеченських добровольців та бійців батальйону "Крим" у цих списках.

"Це була спільна справа правозахисних і ветеранських організацій. Кожна організація подавала, вони з різних організацій подані", – вважає нардеп "Голосу" Рустем Умеров.

"У цих списках фігурують ті, хто проходив службу або воював у складі добровольчих формувань, але будь-яких рішень, щоб змінити цю ситуацію РНБО не приймала, щонайменше не оприлюднювала", – зазначив нардеп "Європейської Солідарності" Михайло Забродський.

Чеченці живуть тайпами – великими кланами. Саме цей родинний зв'язок могли і простежити спецслужби, припускають правозахисники. А тому до переліку РНБО внесли далеких родичів тих, хто справді причетний до кримінальних проступків. Муфтій Криму вважає, прізвища мусульман-добровольців із Криму могли з'явитися у списках і як російська помста.

"Деякі іноземні представники мусульман в українському суспільстві люблять говорити про екстремізм, тероризм, який іде від тих же мусульман. І це використовують проросійські агенти, особливо в апараті Служби безпеки України", – зазначив муфтій Духовного управління мусульман АР Крим Айдер Рустемов.

Правозахисники кажуть, були випадки, коли витягали людей просто з автобусів, якими тих везли за кордон. Колективне вислання іноземців забороняє Європейська конвенція з прав людини.

"Це є питання зловживання правом з боку держави, як на мене, яке призводить до нехтування крихким принципом верховенства права. Ця непрозорість, недоведеність цього процесу, ставить за межі прийнятного цю ситуацію, – пояснив виконавчий директор Української Гельсінської спілки з прав людини Олександр Павліченко.

Є у списку й підприємці. Вони про санкції дізналися через блокування рахунків у банках. Серед таких – бізнесмен Мехак Алексанян, він живе на Київщині, має кілька готелів. За пів року це поки єдине прізвище, яке із санкційних списків офіційно викреслили після судової тяганини. Йому вдалося довести, до списку його внесли як громадянина Вірменії, а він давно має український паспорт. 

Марія Писаренко, Едвард Белінський, Віктор Сніжко, "5 канал"

Нагадаємо, Рада національної безпеки та оборони України у п'ятницю, 15 жовтня, провела засідання. Серед питань – там обговорювали проведення так званих російських "виборів" до Держдуми на окупованих територіях – ОРДЛО та Криму. Рада ухвалила рішення запровадити новий пакет санкційних обмежень щодо людей, які були причетні до організації цих "виборів". Загалом понад 200 людей.

Джерело