У близько сотні багатоповерхівок Полтави, де є об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, планують відмовитися від централізованого опалення. Про це Суспільному розповів голова громадської організації ОСББ «УСІ» Сергій Машковський. Замість цього, каже він, мешканці хочуть обладнати індивідуальне опалення. Для цього мають отримати погодження від «Полтаватеплоенерго» та «Полтавагазу», а потім дозвіл повинна надати міська комісія, повідомив Суспільному заступник голови Полтавської міськради Євген Ричка.

Пенсіонер Ігор Максименко проживає у багатоповерхівці на вулиці Небесної Сотні у Полтаві. Шість років тому мешканці дому створили об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Відтоді почали відмовлятися від централізованого опалення.

"Зараз пів будинку на індивідуальному опаленні, і всі втрати розкидають на нас, які залишились без індивідуального опалення. Торік в якийсь місяць я заплатив тільки за опалення 5 600 гривень. Це при моїй пенсії 3 900 плюс субсидія. На інше грошей не вистачає", – говорить мешканець будинку на вулиці Небесної Сотні у Полтаві Ігор Максименко .

Жителі близько сотні багатоповерхівок Полтави, де є ОСББ, хочуть перейти на індивідуальне опалення

У шести із 18 квартир будинку вже є індивідуальне опалення. Встановити його планує також Святослав Самусенко.

"Так як я живу під дахом, то я відчуваю прохолоду, скажемо так. Це порівнюючи з іншими квартирами, сусідськими. Мені б хотілося, щоб в квартирі було тепліше. Після встановлення лічильника ми почали платити вдвічі більше. І ми нічого не можемо зробити з цим, окрім того, щоб прикрутити кран свій, що ми регулярно і робимо. Але робимо це до того моменту, поки люди не починають жалітися, що їм холодно. Тоді ми, звичайно, відкручуємо його назад. Балансуємо на цьому", – розповідає мешканець будинку на вулиці Небесної Сотні у Полтаві Святослав Самусенко.

У Полтаві із приблизно 250 об’єднань співвласників багатоквартирних будинків на індивідуальне опалення планують перейти близько сотні, каже Сергій Машковський.

"На підставі цього «Полтаватеплоенерго» уже не вкладає в розрахунок постачання свого тепла. «Полтавагаз» виготовляє усю проєктну документацію, і далі усі співвласники уже на свій розсуд наймають тих виконавців, які виконають цю роботу. Все дуже просто. Єдине – прийняти рішення та знайти гроші. Окупиться усе це максимум через 5-6 років", – каже голова громадської організації СББ «УСІ» Сергій Машковський.

"Існує на базі ЖКГ (житлово-комунального господарства – ред.) комісія. Вона приймає рішення щодо видачі дозволів на установку індивідуального опалення. Але перед цим мешканці мають отримати дозволи в «Полтаватеплоенерго» та в «Полтавагазі». Якщо є два дозволи комісія приймає позитивне рішення щодо переводу на індивідуальне опалення. Є кілька варіантів – це коли більше 50 відсотків мешканців всього будинку вже має індивідуальне опалення, такий варінат можливий, або повністю будинок переходить на індивідуальне", – повідомляє заступник голови Полтавської міськради Євген Ричка .

У багатоповерхівці на вулиці Лідова ОСББ немає. Попри це у будинку відмовилися від централізованого опалення та встановили індивідуальне.

"Торік ми сплачували близько 2,5 тисяч гривень взимку за наші 70 метрів квадратних. У нас у квартирі було 19 градусів (тепла – ред.), у нас останній поверх, було дуже холодно. Топили кондиціонерами. Ми самі зараз вирішуємо скільки і як топити. Це дуже зручно. Тому що ми не прив’язані до запуску котелень. Оскільки у мене мала дитина, ми почали топити ще у вересні. За середину вересня та жовтень ми заплатили за газ та гарячу воду 1700 гривень. Я вважаю, що це нормально", – говорить мешканка будинку на вулиці Лідова у Полтаві Тетяна Захарова.

Тетяні Захаровій встановлення індивідуального опалення обійшлося приблизно у 40 тисяч гривень.

"Тільки переобладнання та отримання дозволів коштуватиме від 45 до 55 тисяч гривень на кожну оселю. Ці житлові будинки, які від’єдналися, – це житлові будинки двох чи триповерхові забудови, зі стелями, як правило, 3 метри 50 сантиметрів, і які (розташовані – ред.) ближче до приватного сектору, аніж до багатоквартирних будинків. Нарахування у них відрізнялося від стандартної двох, чи трикімнатної оселі в багатоквартирних будинках десь на 30-50 відсотків (більше – ред.)", – повідомляє речник підприємства «Полтаватепоенерго» Олександр Циганок.

"Індивідуальне опалення не може сприйматися в розрізі енергоефективного заходу. Тому що не передбачає зменшення в потребі теплоті. Страждають централізовані теплові мережі тому, що немає можливості ефективно регулювати відпуск теплоти. Тобто параметри навколишнього середовища змінюються. Віддаленість різних споживачів від джерела теплоти різні і повинне бути індивідуальне регулювання теплоти. Для цього потрібно встановлювати ІТП (індивідуальні теплові пункти – ред.)", – розповідає фахівець з енергетичної ефективності будівель Владислав Деряга.

У Полтаві майже 1 200 багатоповерхівок підключені до централізованого опалення, розповів речник «Полтаватепоенерго» Олександр Циганок.

Джерело