Територію колишніх артскладів у Полтаві, де, ймовірно, є людські поховання, цього року не досліджуватимуть. Це тому, що обидва тендери не відбулися, а за спрощеною процедурою роботи не зможуть проводити через погодні умови. Про це Суспільному повідомила заступниця директора обласного департаменту культури Інна Шерстюк. Гроші, які закладали на дослідження, повернули до обласного бюджету, а новий тендер оголошуватимуть 2022-го.

Поруч із парком Скорботної матері у Полтаві – ділянка площею 70 гектарів, яку називають територією колишніх артскладів. До 1930-х років тут було міське кладовище, каже історикиня Людмила Бабенко.

"У роки Другої світової війни і окупації Полтави на цій території розташовані були концентраційні табори для військовополонених. Тут розстрілювали також і полтавських євреїв, і тут також були місця масових, невпорядкованих захоронень розстріляних жертв політичних репресій періоду «Великого терору» 1937-го – 1938-го років", – говорить докторка історичних наук Людмила Бабенко.

Територію колишніх артскладів у Полтаві досліджуватимуть наступного року

Скільки людей тут загинуло або було розстріляно, невідомо, каже науковиця.

Аби дізнатися, де саме були масові захоронення, ділянку треба вивчити, каже В’ячеслав Шерстюк.

"Відносно поверхові дослідження були проведені наприкінці 2019-го року. Зробили певні геодезичні і квадрокоптерні зйомки, побудували модель території, провели кілька шурфувань, здається, наштовхнулися на один з таких ровів, правда, не докопавшись до кістяків. Результати цих робіт насправді не дають якихось підстав для висновків, локалізації. Заради можливого виявлення таких випадкових або малоймовірних поховань планували проведення таких робіт", – каже директор обласного «Центру охорони та досліджень пам’яток археології» В’ячеслав Шерстюк.

Аби знайти організацію для дослідження, від початку року двічі оголошували тендери, каже заступниця директора обласного департаменту культури.

"Ці відкриті торги були скасовані, у зв’язку з тим, що не з'явилися учасники. Організації заявили, що або для них це замала ціна, або у них немає наявного обладнання. Третій раз ми спробували востаннє вже подати інформацію про проведення відкритих торгів, після цього нам почали телефонувати цілий ряд пошукових організацій, які говорили про те, що вони готові, їм цікавий цей об’єкт. Але вони будуть готові приступити до нього уже 2022-го року", – розповідає заступниця директора обласного департаменту культури Інна Шерстюк.

За словами Інни Шерстюк, наступний тендер на дослідження території оголосять 2022-го, бо ці роботи мають виконувати у теплу пору. Раніше на них планували спрямувати 200 тисяч гривень із обласного бюджету, однак ця сума може збільшитися.

Гроші на роботи мають спрямувати на сесії облради. Скільки саме буде потрібно, поки не відомо, каже заступниця директора обласного департаменту культури.

Що відомо: Частину площі колишніх артскладів у Полтаві ухвалили продати з аукціону на сесії міськради навесні цього року. Людські останки на території колишніх артскладів у Полтаві знаходили, зокрема, 2017-го. Тоді виявили рештки близько десяти людей – черепи, фрагменти ребер та інших кісток.

Джерело