На Закарпатті керівник громадської організації "Кольорові баки" Віктор Бучинський зробив фото у річці Боржава із сміттям. Світлину опублікували сьогодні, 19 січня, на Водохреще, у Facebook-сторінці організації, аби привернути увагу до проблеми забрудненості водойм.

"Бажаю всім у великий день Хрещення Господнього очиститися святою водою і залишатися чистими душею, здоровими, сильними духом і вірою", — йдеться у публікації на сторінці.

У коментарі Суспільному Віктор Бучинський повідомив, що фото у річці зробив ще 8 січня поблизу села Верхні Ремети Берегівського району.

У річці із сміттям. Закарпатський екоактивіст зробив фото, щоб показати проблему забрудненості

"Я вже не перший рік моніторю цю проблему і нерідко разом з угорськими колегами прибираємо ці сміттєві затори на Боржаві. Насправді це фото адресоване всім тим, хто причетний до засмічення річки. Це неприпустимо — у 21 столітті так поводитися з твердими побутовими відходами. Це призводить до міжнародних скандалів, адже річка Боржава в селі Вари Берегівського району впадає в річку Тиса і напряму тече до Угорщини, Словаччини, Румунії, Хорватії, а далі впадає в Дунай, а вже Дунай впадає в наше ж спільне Чорне море. От ми і маємо таку спільну проблему для 5 країн — це катастрофа всієї планети", — сказав Суспільному Віктор Бучинський.

"Це місце ми будемо очищати разом з угорськими колегами, долучаться й наші волонтери та, сподіваюся, міжрайонне управління Берегівського водного господарства. Зволікати з очисткою не можна, бо ж навесні знову очікується паводок", — повідомив керівник громадської організації "Кольорові баки".

Що відомо про проблему сміття та забрудненості річок на Закарпатті 5 січня на Закарпатті підтопило 21 дворогосподарство внаслідок дощів. Зокрема, рятувальники ДСНС ліквідовували наслідки підтоплень в Рахівському, Тячівському, Хустському та Берегівському районах. У Хусті з річки Ріка витягували автомобіль, а на дорозі Долина — Хуст стався селевий зсув, внаслідок чого проїзд був заблокований. Підтоплення на Закарпатті відбуваються декілька разів на рік. У липні 2021-го у Рахівському районі через сильну течію була пошкоджена дорога, знищено 31 міст, в річку потік зніс 10 автомобілів. Пляшки, лампочки й взуття: в обласному центрі Закарпаття через підняття рівня води в річці Уж течія несе сміття у Словаччину. Згодом, 16 січня, річку прибирали від сміття учасники толоки. На Закарпатті наразі немає сміттєпереробних заводів. Працюють два полігони твердих побутових відходів (в Ужгородському та Мукачівському районах), вони заповнені на 95 та 80%. Також є в регіоні 62 сміттєзвалища (половина з них не мають місць для відходів). "Аби вирішити цю проблему, необхідно залучити якісь інвестиції для створення сміттєсортувальних ліній та сміттєпереробних заводів", — розповів Суспільному начальник обласного відділу поводження з відходами Віталій Ковач. 86 стихійних сміттєзвалищ виявили працівники Держекоінспеції та районних управлінь водного господарства протягом року на території басейну річки Тиса та її приток на Закарпатті. За словами екологині Оксани Станкевич-Волосянчук, в області потрібно створити програми з рекультивації сміттєзвалищ: "Це не втрачені території, це території, на яких можна потім облаштовувати парки". Представник ГО "Платформа розвиткових проєктів "Пріоритет" Михайло Данканич вважає, що аби вирішити проблему, потрібно у закарпатських школах впроваджувати уроки поводження зі сміттям. Забирають сміття від жителів 42 сіл: як у громаді на Закарпатті займаються сортуванням.

Читайте нас у Telegram, Viber та Instagram

Джерело