Над старовинним живописом працювали 20 фахівців з України та Польщі

Унікальні фрески XVIII століття відновили у Львові на склепінні гарнізонного храму Петра і Павла. Живопис реставрували фахівці Польщі та України. Робота тривала 7 років, на реставрацію витратили 20 мільйонів гривень. Чи вдалося реставраторам відновити первісний вигляд фрескам чеського художника Франциска Екштайнта, дізнавалася журналістка "5 каналу".

Відновлені розписи чеського художника демонструє отець Тарас Михальчук. Унікальні фрески нині стали візитівкою гарнізонного храму. Його настоятель зізнається, до останнього хвилювалися, чи вдасться повернути живопису автентичність.

7 років та 20 млн грн: у Гарнізонному храмі Львова відновили фрески XVIII століття – сюжет (Відео)

"Після кількох перемалювань вдалося відтворити той автентичний шар, і ми сьогодні можемо милуватися фресками, які виконані в особливому стилі ілюзії – 3D формат. Але станом на тоді твір був виконаний майстерно. Бо коли ми внизу і дивимося вгору на 26 метрів ми достеменно можемо розгледіти події, які зображені на фресках", – зауважив настоятель гарнізонного храму Петра і Павла отець Тарас Михальчук.

Над старовинним живописом працювали 20 фахівців з України та Польщі. Перші три роки реставрована от склепіння над святилищем, а найбільше часу пішло на відновлення центральної стелі храму. Це були 7 років нелегкої та кропіткої праці – розповідає головна реставраторка. Фрески були майже знищені, місцями втратили свій первісний вигляд.

"Був пошкоджений дах, і постійно були проблеми з водою ззовні, яка надходила і нищила фрески. Нам треба було підклеїти їх, закріпити. Так само вони були перемальовані в 30 роках. Адже реставрація полягала на перемалюваннях. А не так як ми зараз працюємо, тільки доповнюємо у місцях авторського живопису. Відповідно треба було зняти раніші перемалювання", – наголосила головна реставраторка Леся Гануляк.

На висоті 26 метрів стінопис, який займає тисячу квадратних метрів, реставратори відновлювали день у день.

"Ми проводимо операції над стінописом так само делікатно, під лупою, маніпуляції і завдання, і нам вдалося повернути первісний вигляд", – додала Леся Гануляк.

На відновлення унікального живопису витратили 20 мільйонів гривень. Реставрували фрески за пожертви парафіян та польського інституту. Ремонтні роботи у храмі не завершуються. З наступного року майстри візьмуться відновлювати автентичність бокових склепінь святині.

Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, "5 канал"

Джерело