Більше мешканців Ямполя почали самі вирощувати свійських тварин. Роблять це через війну і пережиту транспортну блокаду.

Наслідки війни та дефіцит продуктів ямпільчани відчули в березні.

"Навіть ті, хто ніколи не займався вирощуванням домашньої птиці, зараз починають це робити. І люди, які мали змогу дозволити собі купити будь-що, будь-де і різної якості, зараз розуміють, що краще виростити самостійно. Не у плані того, що це буде матеріально вигідніше, а у тому, що необхідних продуктів можна просто не знайти. Ціни зараз досить високі на все це, а праця і корма нівелюються, а тому більш доречно вирощувати самостійно", — каже приватний підприємець Денис Шеремет.

Мешканці Шосткинського району на Сумщині переходять на продукти власного виробництва

Підприємець зазначає, що у селищі, як і в Україні загалом, багато років була тенденція, коли люди відмовлялися від вирощування продуктів на користь товарів з магазину.

"Я вступав на навчання майже десять років тому. Це було навіть не непрестижно, а трохи гірше, ніж непрестижно. А коли я закінчував навчання, це вже стало престижним, бо аграрна сфера вже підіймалася. Фахівці в аграрній галузі зараз досить високооплачувані, а сьогоднішня ситуація, може, і вимушено, але ще більше змінила ставлення: люди, які займаються вирощуванням, мають попит на ринку", — каже він.

Зараз чоловік має велике господарство на околиці Ямполя, де утримують сто голів гусей, близько двохсот бройлерів, є кролі, птиця на яйце та інші свійські тварини. А ще господарство займається постачання курчат населенню. З цим, до речі, весною також були проблеми, розповідає помічниця Дениса Оксана.

"Коли заходиш в магазин, а на прилавках нічого немає, то гроші втрачають будь-яку цінність. Люди почали наголос робити на те, щоб самим виростити ту птицю, посадити город, зібрати врожай. Я за три дні зібрала велике замовлення, і ми почали думати, як курчат транспортувати до нас. Знайшли і транспорт, знайшли бензин — дуже тяжко в цьому році було це все зробити. Я була дуже здивована кількістю замовлень, замовляли люди, які ніколи з нами раніше не співпрацювали і забрали великі замовлення", — каже вона.

Ямпільчанка Марина розповідає, що в березні вагалась, чи заводити цього року господарство, адже було незрозуміло, чи вдасться забезпечити їх кормом, були проблеми і з купівлею якісних курчат. У цій справі їй допомогли Денис та Оксана.

"Закупити було проблематично, тому що триває війна. Ставили собі питання: а чи купимо ми корм? А чи буде все повноцінно? Але якось все само собою вирішилося. Птицю ми вирощуємо, звичайно, для домашнього м’яса, у нас — дитина маленька, хочеться, щоб він їв натуральну домашню продукцію", — каже Марина.

Утримання домашнього господарства цього року має і свої недоліки – істотно подорожчали корми. Але повністю відмовитись від домашнього м’яса не наважуються навіть пенсіонери.

"Дорого, на пенсію дуже важко прожити. Однак знаєш, що своє їси. Я вже великого господарства не тримаю, лише одних курчат, бройлерів", — зазначає Катерина Миколаївна.

Не уявляє життя без домашнього господарства і жителька сусіднього Привокзального Галина Олександрівна.

"Кормів у нас вистачить: щось закупили, а щось залишилося з минулого року, є кукурудза своя, є пшениця ще з минулого року, тому за корм ми не переживали. Молодняка курей у нас — двадцять голів, старих десь ще — двадцять, бройлерів три десятки, тобто, вистачить, нам з дідом, і дітям і онукам. Домашнє є домашнє, ніколи нічого не купуємо в магазині, ну рідко там щось. А так все своє: птиця своя, порося своє, кози свої, все — своє", — говорить Галина Олександрівна.

Жінки говорять, що цього року можуть розраховувати лише на себе. Тож, якщо продукти будуть в погребі чи холодильнику, — зимувати їм буде набагато спокійніше.

Автори — Олександр Соломко, Сергій Одарченко

Читайте Суспільне у Telegram

Долучайтесь до нашої спільноти у Viber

Підписуйтеся на наш Instagram

Джерело