Як зберігати та розвивати етнографічну Бойківщину, вивчали прикарпатські науковці та представники Брошнів-Осадської громади під час дводенного візиту до Республіки Польща. Учасники української делегації відвідали музеї, пам'ятки культурної спадщини на території Західної Бойківщини. Разом з партнерами проєкту "GORGANY-HERITAGE" у Вищій державній професійній школі міста Хелм взяли участь у фокус-груповій дискусії та відвідали гміни Сенниця-Ружана та Войславичі.

Більше про обмін досвідом та як планують дослідники розвивати туризм у Брошнів-Осадській громаді, читайте у репортажі Суспільного.

У Польщі українська делегація відвідала старовинні бойківські храми. Серед них найкраще збереглася церква у селі Рівня у гміні Устрики-Долішні Бещадського повіту, каже професор Вищої державної школи міста Хелм Зигмунд Ґардзінський. Споруда внесена у загальнодержавний реєстр пам'ятників історії.

Як розвивати етнографічну Бойківщину. Прикарпатська делегація переймала досвід у Республіці Польща

Також прикарпатці відвідали бойківську святиню кінця XVIII століття у селі Смільник у гміні Літовищі Бещадського повіту, яка є у списку Світової спадщини ЮНЕСКО серед дерев'яних церков Карпатського регіону Польщі та України.

У селі Затварниця учасники делегації відвідали музей, який місцевий волонтер створив на місці старої бойківської хати. Чоловік збирає знаряддя праці, побутові речі, фотографії, сакральні пам'ятки.

Також чоловік проводить екскурсії, зокрема для людей, які були вимушені покинути ці землі у 40-х роках минулого століття.

Такий досвід потрібно переймати Брошнів-Осадській громаді, вважає директорка Карпатського інституту аналітики Ольга Максимович.

"Саме такі небайдужі люди є рушієм змін. Вони зберігають історію та культуру регіону і цим привертають увагу до неї інших людей. Ми маємо під час реалізації нашого проєкту створити умови для об'єднання однодумців у збереженні історико-культурної спадщини бойків", — каже Ольга Максимович.

Ще один прикладом збереження не тільки бойківської, а й лемківської культури та Посяння став етнографічний парк у місті Сянок Підкарпатського воєводства.

"Це — найбільший музей просто неба у Польщі. Тут на 38 га вдалося зберегти понад 150 споруд дерев'яної архітектури та 31 тисячу експонатів", — каже Зигмунд Ґардзінський.

Прикарпатська делегація також побувала у Вищій державній професійній школі міста Хелм.

Під час фокус-групи українські та польські науковці обговорювали реалізацію проєкту, зокрема під час воєнного стану.

"Маємо працювати заради майбутнього. Багато мовиться, що треба йти на фронт та воювати. Але фронт — він і в тилу. Тому маємо робити те, що вміємо найкраще. А якщо говорити про цей проєкт, то він працює на майбутнє. Тому маємо готуватися до нього", — каже завідувач кафедри міжнародних відносин у Вищій державній професійній школі міста Хелм Юрій Гайдук.

На завершення українська делегація відвідала гміни Люблінського воєводства — Сенницю-Ружану та Войславичі. Тут вдалося поспілкуватися з війтами гмін та відвідати їхні туристичні локації.

"Досвід обидвох гмін — прикладний для Брошнів-Осадської громади. Ми побачили, як взаємодіють їхні підрозділи, а також, що їм вдалося зробити за декілька років. Це надихає. Разом з тим уже виникли нові проєкти у подальшій співпраці з гмінами у розвитку туристичних маршрутів та культурної спадщини", — розповідає заступниця селищного голови з питань діяльності виконавчих органів ради Брошнів-Осадської громади Інна Кудла.

Зустріч українських та польських колег відбулася у межах проєкту "Ворота в Центральні Горгани: міжкультурний діалог на польсько-українському прикордонні". В Україні його впроваджує Карпатський інститут аналітики "FrankoLytics". Науковці разом з фахівцями Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника досліджують стратегію розвитку Східної Бойківщини. У партнерстві з Брошнів-Осадською громадою вони планують розробити нові туристичні маршрути до кінця 2023 року.

Читайте також У селі на Франківщині віднайшли католицький костел святого Сесілія середини XVIII століття У Рогатині на Прикарпатті знайшли об’єкт археологічної спадщини "Це авантюра. Ти ніколи не знаєш, що знайдеш". Пошуковець з Прикарпаття розповів про розкопки

Читайте нас у Telegram: головні новини Івано-Франківщини

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини й ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

Джерело