Справу щодо реєстрації будинку Русова за громадою Одеси буде розглядати Верховний суд. Одеська міська рада подала касацію на рішення Південно-західного апеляційного господарського суду, який скасував відповідне рішення виконкому. Про це 30 березня повідомив міський голова Одеси Геннадій Труханов.

За словами Труханова, 27 березня Верховний Суд призупинив рішення суду першої і апеляційної інстанції. Це рішення за позовом компанії "Петрекс Плюс", якими було припинено право власності територіальної громади міста Одеси на Будинок Руссова

"Що стосується нашої позиції, то вона була й залишається незмінною: Будинок Руссова має належати одеситам", — заявив Геннадій Труханов.

Міськрада Одеси у Верховному суді буде боротися за будинок Русова, на який витратила більше 140 мільйонів гривень

Нагадаємо, 28 вересня 2022 року Господарський суд Одеської області скасував рішення виконавчого комітету Одеської міської ради про реєстрацію будинку Русова за громадою міста, а також припинив право власності громади на цю будівлю. 23 лютого 2023 року апеляція це рішення підтвердила. У рішенні вказано, що будинок Русова за громадою зареєстрували протиправно і без "будь-яких достатніх правових підстав", а чиновники знали, що значна частина приміщень належить фізичним та юридичним особам.

Що відомо Будинок Русова побудували у 1900 році за проєктом архітектора Леоніда Чернігова. Він має статус пам'ятки історії та архітектури регіонального значення. Непридатним до використання будівлю визнали у 2002 році, два рази там була пожежа: у 2009 та 2016 роках. Ремонтно-реставраційні роботи в будинку тривали протягом 2018-2019 років та коштували міському бюджету більш ніж 140 мільйонів гривень. Спеціалісти укріпили фундамент та перекриття, а також відновили фасад та дах. На той час будівля перебувала у приватній власності. Урочисто її відкрили у грудні 2019 року. Після офіційного завершення робіт Одеська міська рада оформила будинок за громадою без рішення суду. Компанії, які частково володіли приміщеннями, подали позови щодо повернення їх майна, але суди першої інстанції їм відмовили. Згодом заступник одеського міського голови Петро Рябоконь повідомив, що приміщення будинку Русова здаватися приватним підприємцям в оренду не буде. У 2019 році правоохоронці відкрили кримінальну справу щодо розтрат бюджетних коштів у розмірі майже 5 мільйонів компанією-підрядником. За версією слідства, ексвласник частини приміщень будинку Русова спільно з підрядними компаніями провели будівельні роботи, які призвели до пошкодження та змінення майже 50% від загального обсягу історичної будівлі. Зокрема було пошкоджено або змінено приблизно 30% елементів фасаду: автентичної кованої огорожі, ліпного декору, декоративних скульптур, колон, пілястрів, дерев'яних старовинних заповнень віконних прорізів та вітрин. Крім цього під час робіт пошкодили або змінили приблизно 10% силуету, декору наметів та купола. У грудні 2020 року компанія "Петрекс Плюс" подала позов до Одеської міськради і Виконачого комітету. У компанії заявили, що володіють двома приміщеннями в будинку Русова, а мерія та виконком порушили її права, коли зареєстрували будівлю як комунальну власність. Господарський суд позов задовольнив, міська влада подала апеляцію, яку програла. Судді Південно-західного апеляційного господарського суду, які розгладали апеляцію по справі будинку Русова, заявили про тиск на суд зі сторони міського голови Одеси Геннадія Труханова. Вони звернулись до Вищої ради правосуддя.

Читайте нас у Telegram, Viber, Facebook та Instagram: головні новини Одеси та області

Джерело