Виробили сонячну електроенергію, а гроші не отримали. Держава заборгувала 2700 виробникам "зеленої" енергетики Кіровоградської області. Такі дані озвучив заступник директора обласної енергопостачальної компанії Олег Соловйов. Суспільне дізнавалось, яка це сума і чому виникла заборгованість.

Власник сонячної електростанції

Кропивничанин Сергій Дромашко 2020 року встановив сонячну електростанцію потужністю 30 кіловатів на годину на власному подвір’ї. З його слів, на обладнання та установку витратив 20 тисяч доларів США: "Вона повністю мене забезпечує електроенергією. Навесні і влітку з’являються надлишки, які я продаю державі. Електростанція ще себе не окупила, бо, передусім, у мене дуже багато власного споживання – близько 400 кіловатів – будинок та електромобіль. Проте я не купую жодного кіловата".

Держава заборгувала виробникам

Зі слів чоловіка, до повномасштабного вторгнення РФ в Україну від продажу надлишків електроенергії державі щороку заробляв до п’яти тисяч доларів США: "З березня 2022 року почали виплачувати близько 30% того, що ми продали. Зрозуміло, що нині триває війна, державі не до нас (виробників "зеленої" енергетики – ред.), але хотілося б отримувати ці гроші".

Сергій Дромашко сказав, що за "зелену" електроенергію держава винна йому 3,5 тисячі доларів США.

В регіоні є 2700 сонячних електростанцій

На Кіровоградщині 2700 споживачів мають сонячні електростанції, які щомісяця виробляють два мільйона кіловатів-годин взимку і 12,5 мільйонів кіловатів-годин влітку. Це дані від заступника директора обласної енергопостачальної компанії Олега Соловйова. З його слів, компанія забезпечує функціонування договору купівлі-продажу електричної енергії, виробленої сонячними станціями побутових споживачів та оплату за надлишок електроенергії, які ці станції виробили, але споживачі не спожили: "Програма "зеленого тарифу" – це державна програма, тому її фінансування забезпечує держава. Наша компанія є посередником в оплаті цих вироблених кіловатів-годин".

Олег Соловйов сказав, що нині не може назвати суму, яку держава заборгувала виробникам. Зробить це, коли гроші на оплату виробленої електроенергії надійдуть від державної компанії "Укренерго".

Що сказали в "Укренерго"

Речниця компанії Марія Цатурян надала Суспільному письмову відповідь про заборгованість виробникам: "Укренерго проводить розрахунки виключно з постачальниками універсальних послуг. Розрахунки безпосередньо з приватними домогосподарствами, які виробляють електроенергію, здійснює Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія. У зв’язку з цим компанія "Укренерго" не володіє інформацією про заборгованість Кіровоградської обласної енергопостачальної компанії перед вказаними домогосподарствами".

За інформацією Марії Цатурян, виробникам сонячної електроенергії в Україні заборгували понад 12 мільярдів 400 мільйонів гривень.

Що відомо

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у січні 2023 року ухвалила рішення про скасування постанови від 26 квітня 2022 року, яка на період дії воєнного стану дозволяла частково розраховуватись з власниками домашніх сонячних електростанцій. З 30 січня держава відновила повну оплату "зеленого тарифу" власникам домашніх сонячних електростанцій за вироблену електрику. Про це під час засідання сказав голова комісії Костянтин Ущаповський: "Ми будемо максимально стимулювати розвиток розподіленої генерацію. Вона зараз нам дуже важлива і кожен, навіть найменший, об’єкт є пріоритетним".

Читайте також На водогін між Кропивницьким і селищем Нове витратять 20 мільйонів гривень Законопроєкт про ліквідацію Господарського кодексу. Що чекає на фермерів Кіровоградщини Рецептурні ліки з квітня – за електронним рецептом. Як це працюватиме на Кіровоградщині Повідомляйте про події з життя вашого міста чи селища у Кіровоградській області за цим посиланням Підписуйтеся на новини Суспільне: Кропивницький у Вайбері , Телеграм , Інстаграм та Ютуб

Джерело