Галузь птахівництва за допомогою держави поступово оговталась від втрат виробництв внаслідок війни, порушення логістичних ланцюгів та зимового блекауту.

У жовтні минулого року виробники взяли на себе зобов'язання "наситити внутрішній ринок яйцями, зокрема збільшити чисельність поголів'я курей-несучок та обсягів виробництва яєць".

Яйця дорожчають навіть після стабілізації виробництва: експерти дали відповідь

Яйця дорожчають навіть після стабілізації виробництва: експерти дали відповідь

Таке насичення ринку пропозицією має знижувати ціни, і вже на початку весни 2023 року на ринку склались всі передумови: сезонний фактор, відновлення поголів'я курей-несучок, надходження на ринок додаткових обсягів продукції дрібних домогосподарств.

Але всупереч класичним законам ринку виробники продовжили підвищувати ціни.

"Виробники оговтались від втрат, збільшили поголів’я курей-несучок і відправили яйця на експорт. Так на українському ринку утворився штучний дефіцит, а споживачів на великодні свята шокували ціни на рівні європейських", — зазначають аналітики.

Яйця дорожчають навіть після стабілізації виробництва: експерти дали відповідь

Восени ціна найдешевших нефасованих яєць злетіла лише за тиждень на 120% — з середніх 29 грн за десяток до 65 грн, а згодом взяла висоту 75 грн за десяток.

Експорт створює дефіцит та підвищує ціни

Представник одного із крупних брендових мережевих рітейлерів описав динаміку цін, яку виставляли виробники на початку весни — тоді вже всі чекали зниження цін на яйця: птахофабрики за підтримки держави відновили поголів’я, кури-несучки нового покоління почали активно нестись. А ціни раптом подорожчали.

Чи є вихід з ситуації 

Світлана Пашко переконана, що нагляд Антимонопольного комітету за дотриманням добросовісної конкуренції на ринку міг би бути дієвим державним ринковим інструментом для контролю за обґрунтованістю зміни цін на соціально значущі товари, до яких відносяться і яйця.

Загалом експерти проти прямого втручання держави у регулювання цін. Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської Аграрної Ради, бачить великий потенціал у саморегуляції соціально відповідального бізнесу.

Джерело