ООН пропонує Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Про це повідомляє Reuters. Це одна з «вимог» Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожує заблокувати експорт зерна з України.

За даними джерел Reuters, зусилля ООН стосовно виконання російської умови про транзит аміаку є «взаємовигідною пропозицію» та «намаганням врятувати Чорноморську зернову угоду», що дозволяє безпечний експорт зерна.

«ООН хоче провести паралельні переговори щодо розширення Чорноморської угоди, яка була узгоджена в липні минулого року, щоб включити більше українських портів та інших вантажів», – повідомило джерело Reuters.

ООН пропонує відновити транзит російського аміаку через Україну

Речник ООН Стефан Дюжаррік сказав, що перемовини з цього приводу тривають, а «експорт аміаку є частиною підписаної угоди».

Reuters також інформує, що Росія закликає розблокувати транзит аміаку через український порт Південний, що поблизу чорноморського порту Одеси, який було зупинено після вторгнення РФ в Україну в лютому минулого року.

Питання транзиту аміаку та окремо роботи аміачного трубопроводу Тольятті-Одеса розглядали напередодні в Києві під час міжнародної конференції Grain Ukraine 2023, де українські посадовці пояснили, у чому може бути складність ситуації, і що саме може стояти за вимогами Росії стосовно нібито транзиту аміаку.

Заступник міністра реконструкції України Юрій Васьков заявив, що «Україна відмовляється прокачувати російський аміак через свою територію, в обмін на повноцінну роботу зернової угоди». «В угоді жодного слова нема про аміакопровід. Мова була лише про експорт наявного аміаку. Ні слова про трубу, ні слова про транзит», – цитує Васькова видання AgroPolit.

Васьков додав, що за сьогоднішніх цін йдеться про $28-30 млн прибутку російським відправникам.

За його словами, українська сторона пропонувала росіянам перемовини разом з партнерами, росіяни вийшли з переговорного процесу. «Вони чекають вирішення інших пунктів, серед яких підключення до SWIFT Россільхозбанку», – розповів Васьков.

Утім Київ може дозволити транзит російського аміаку через українську територію, якщо отримає гарантії від Росії та ООН, що експорт зерна працюватиме безперешкодно, цитує Юрія Васькова Reuters.

Джерело