Лише в ніч проти п’ятниці, 2 травня, українські сили ППО збили всі 15 крилатих ракет та 21 ударний дрон, які запустила Росія. Наші ППО та ПРО працюють на відмінно. Сучасними західними системами, зокрема Patriot, ми збиваємо навіть "Кинджали" та "Іскандери", про які в Москві кричали "аналогов нет".

Військові експерти кажуть, що Москва змінила тактику на тлі нового повороту у цій повномасштабній війні – переносу бойових дій на територію самої РФ. І це, до речі, підтримали наші західні партнери заявами "Україна має право захищатися".

З одного боку, в Кремлі вочевидь продовжують наївно вважати, що таким чином зможуть примусити українців до капітуляції.

Ракетний терор і коаліція "Патріотів": чого домагається Путін та як зламати його плани

З іншого, ворог намагається навантажити нашу систему ППО та ПРО, щоб потім її пробити й знищити. Ну, і, звичайно ж, росіяни продовжують полювати за системами Patriot. За словами міністра оборони Литви Арвідаса Анушаускаса, російська армія щоночі намагається вистежити комплекси Patriot, щоб їх знищити, але безуспішно.

Проте, як довго ще триватиме цей терор? До чого готуватися українцям? Які цілі переслідує Путін та його армія воєнних злочинців? ТСН.ua розбирався.

Лише в травні удари по Україні (за місяць Москва випустила 566 ракет і дронів) обійшлися Росії приблизно в $300 млн. Звичайно, що гроші кремлівський "фюрер" не рахує. Та й скільки ще ракет залишилося у Росії теж рахувати марно. Москва змогла налагодити їхнє виробництво, отримуючи західні комплектуючі за схемою подвійного імпорту з Китаю, Казахстану, Вірменії, Туреччини та інших.

Іранські літаки Іл-76, які можуть перевозити військові вантажі, зачастили до Москви. Й українці це відчули на собі – масовані атаки іранськими "шахедами" в травні-червні стали регулярними. Росіяни запускають по кілька десятків ударних дронів одразу (найбільше було знищено 28 травня – 52 БПЛА). Причому техніку їхнього застосування вони також змінили, щоб заплутати наші Повітряні сили.

The New York Times у статті "Що потрібно для захисту Києва від російських бомбардувань" згадує витоки секретних документів Пентагону, де зазначалося, що до кінця травня Україна може вичерпати зенітні ракети до п’яти радянських систем С-300 та "Бук". Дійсно, ще в квітні напередодні чергового "Рамштайну" Financial Times писала, що основною темою зустрічі союзників буде якраз постачання Україні ракет до систем ППО напередодні підготовки до контрнаступу.

Можливо саме тому в травні Росія почала масовані атаки ракетами й дронами, намагаючись виснажити нашу систему ППО та ПРО, й вичерпати запаси зенітних ракет, які необхідні для прикриття неба під час запланованого контрнаступу. Проте, за даними британської розвідки, не дивлячись на дійсно масовані атаки, Росія не мала значних успіхів у досягненні своїх цілей - нейтралізації та знищення вдосконаленої української ППО.

"З початку травня Росія все більше поступається ініціативою в конфлікті і реагує на дії України, а не активно просувається до власних військових цілей", - зазначається у звіті Міноборони Великої Британії. А після чергового прориву на Бєлгородщині 1 червня, як зазначає британська розвідка, перед російським командуванням постала безвихідна ситуація: зміцнити оборону в прикордонних з Україною регіонах Росії, чи зміцнити свої сили на фронті в очікуванні українського контрнаступу.

Наразі в російських силах, за словами очільника Розвідувального центру Міноборони Естонії Марго Гросберга, йде реорганізація й заміна підрозділів, до початку очікуваного українського контрнаступу РФ намагається заповнити свої втрати, тому упор робиться на підготовку до оборони, а наступальних операцій проводиться менше.

"Оголошена 1 квітня вербувальна кампанія в РФ особливих успіхів не принесла. Враховуючи всі ці нюанси, дуже висока ймовірність того, що в якийсь момент буде оголошено про нову хвилю мобілізації, як це було у вересні минулого року", – сказав Марго Гросберг.

Щоб знівелювати ракетні й дронові атаки ворога, нам потрібно ще більше систем Patriot, а також натівські літаки-розвідники, проте поки що про них переговори не ведуться. 

"Нам потрібні сучасні винищувачі. Це не просто питання нашого захисту. Це питання безпеки наших людей. Але до винищувачів ще треба дожити. Поки у нас не буде літаків, нам потрібно більше "Патріотів". Чому "Патріоти"? Бо вони здатні збивати усі типи російських ракет. Ось і все. У нас багато інших систем, але "Патріоти" – це "Патріоти", – сказав Володимир Зеленський.

За словами українського президента, Київ обговорює "коаліції Patriot" з країнами, які приєдналися до "коаліції винищувачів": Німеччиною, Данією, Нідерландами. Чому саме постачання систем Patriot Україні наразі так важливо? Бо, по-перше, Росія частіше почала завдавати ударів саме балістичними ракетами, такими як "Кинджали" та "Іскандери". Їх  дуже важко виявити та збити. Саме тому час між оголошенням сигналу повітряної тривоги та появою таких ракет у повітряному просторі України дуже короткий, і люди не завжди встигають добігти до укриттів. По-друге, збиваючи російські балістичні ракети, Україна ще більше розвінчує міф про "унікальні" розробки оборонно-промислового комплексу РФ, яким "аналогов нет".

За словами польського прем’єра Матеуша Моравецького, кілька країн вже пообіцяли надати Україні додаткові системи Patriot. Президент Зеленський зазначав, що наразі Україна працює над створенням щита, який би закрив наше небо. Від початку повномасштабного російського вторгнення, Москва випустила по Україні близько 5 тис. ракет. Проте стратегічного військового ефекту так і не досягла. Ба більше, як нещодавно дописав у Facebook заступник голови комітету ВР з питань нацбезпеки Єгор Чернєв, українська ППО навчилася збивати всі види ракет, які здатні нести тактичні ядерні боєголовки: "Іскандер-М", "Іскандер-К", Х-55, Х-101 та "Кинджали". Тому ядерна загроза з боку РФ майже нівельована. Питання лише в кількості систем Patriot в українському арсеналі.

"Москва заявляла, що її армія друга в світі, але тепер "багато хто вважає російське військо другим за силою в Україні", - заявив держсекретар США Ентоні Блінкен.

Проте, президент Польщі Анджей Дуда застерігає від поспішних заяв, що Путін вже програв цю війну. За його словами, росіян більше 100 млн, а українців менше 40 млн, і вже одна ця різниця показує, хто має перевагу.

"Для росіян людське життя нічого не означає, для українців кожне життя – на вагу золота. Це різні культури. Росія – ядерна наддержава, вона має гігантські запаси зброї – і що з того, що ми сміємося, що вона вивозить танки з 1960-х років, коли кожен танк важить 50-60 тонн. Якщо він їде, він розчавить, незалежно від того, чи він сучасний. Путін програє війну, коли російська армія буде витіснена за межі міжнародно визнаних кордонів України", – сказав польський президент.

Цю заяву Анджей Дуда зробив не для того, щоб сказати, щоб все пропало, а радше, щоб ще більше змобілізувати Захід на допомогу Україні. Наші пілоти лише починають навчання на сучасних західних винищувачах в Європі. Тому анонсований український контрнаступ стане лише першим кроком до більш масштабної військової операції зі звільнення всіх окупованих Росією територій. Наприклад міністр оборони Великої Британії Бен Воллес вважає, що існує реальна можливість звільнення й Криму.

"Завдання для Росії полягає в спробі вгадати, де вздовж фронту довжиною 600 миль (майже 1000 км – ред.) Україна здійснить свої атаки, але супутникові знімки показують, що Росія чітко усвідомлює, що Запоріжжя може бути в центрі уваги. Лінії укріплень були побудовані не лише навколо Мелітополя, великого міста, яке зараз служить російським матеріально-технічним центром на півдні, але також уздовж доріг до Криму та на самому півострові", - пише The Washington Post.

За словами голови Об’єднаного комітету начальників штабів Марка Міллі, танки, які діятимуть разом з артилерією, піхотою й іншими наземними силами, матимуть важливе значення у майбутньому контрнаступі України. Питання постачання винищувачів F-16, які очевидно матимуть вирішальне значення протягом другого етапу нашого контрнаступу, є довгостроковим планом з оснащення України.

"Всі визнають, що Україні потрібні модернізовані ВПС, і всі це усвідомлюють. Щоб створити такі повітряні сили, знадобиться багато часу, зусиль і грошей", – зауважив генерал.

Джерело