Що таке брекети, які види існують, з чого починається лікування та кому заборонено ставити брекети. Про це у програмі "Відверто з лікарем" на Українському Радіо "Чернігівська хвиля" розповів гість програми лікар-стоматолог Володимир Шевчук.

Далі з його слів:

Що таке брекети та які їх види

Брекети — це конструкція, за допомогою якої можна вирівнювати форму зубних рядів та положення зубів.

Брекети — які види існують, кому вони потрібні та процес лікування. Пояснює лікар-стоматолог

Брекети бувають різними, наприклад:

лігатурні — являють собою пристрій з дугою, яка фіксується з використанням спеціальних маленьких замків та гумок; безлігатурні — гумки немає, а є просто замочок; лінгвальні — такі брекети стоять не перед губою, а зсередини.

Також існують різні апарати за допомогою яких рівняють прикуси — капи, лайнери.

Досить часто, коли пацієнт приходить за брекетами, він спочатку отримує лікувальний апарат, а брекети встановлюють тільки через пів року. Часто перед брекетами потрібна підготовка. Це не тільки лікування зубів та гігієна, це також може бути хірургічне втручання.

Кому варто встановлювати брекети

90% людей показані брекети. Їх встановлюють пацієнтам, у яких неправильне положення зубів. Якщо розділити пацієнтів на дві половини, то є люди, яким це заважає жити, наприклад, естетичні недоліки, больові відчуття в щелепному суглобі, біль в м’язах щелепи, і є люди яким це не заважає.

Чи передається нерівність зубів спадково

Так, вона може передаватись спадково. Якщо у матері або в батька були криві зуби, то скоріш за все, такі будуть і у дитини. Тоді дитину бажано привести до лікаря-ортодонта.

Дитяча пипка слугує для того, щоб в ранньому періоді життя замінити процес годування. Пипку потрібно давати дитині до того, як починають з’являтися зуби. В цей час у дитини перелаштовується тип ковтання і з пипкою він може не перелаштуватися до кінця. Також пипка може впливати на положення зубів, які з’являються.

З появою першого молочного зуба, в шість місяців, та до двох років, коли з’являється останній молочний зуб, мама повинна припинити грудне вигодовування.

Нездоровий прикус закладений з дитинства, але також може з'явитися внаслідок травм.

В якому віці потрібно ставити брекети

Коли ми говоримо про ортодонтичних пацієнтів з неправильним прикусом, то головна задача лікаря пояснити, що брекети не є основою лікування. Спершу потрібно вирівняти положення зубів, а це можна зробити, починаючи від двох років.

Якщо у дітей є патологія щелепи й зуби ще молочні, тоді лікар може використовувати пластинки. Це такі ж брекети, які можна зняти. Брекети можна ставити на постійні зуби, це після 13 років.

Зазвичай пацієнти старшого віку звертаються, коли втрачені зуби, коли великий нахил у зубів, що існують. Лікар може запропонувати протезування або у вигляді мостовидних протезів або імплантів.

Лікування

Лікарі-ортодонти – це дуже вузька спеціалізація. Вони мають індивідуально для кожного пацієнта розробити методику вирівнювання зубних рядів. Лікар має враховувати зуби, суглоби та м’язи. Якщо цього не відбулося, то існує можливість, що людині доведеться повторно ставити брекети.

У людини має бути правильне змикання і максимальна кількість контактів між зубами. Тобто кожен зуб в нормі має контактувати з двома зубами на іншій щелепі. Є лише відмінність – це передній нижній та останній верхній. Якщо цього немає, можна вважати, що це вже неправильний прикус. Це шкідливо тим, що навантаження не буде рівноцінно розподілятися на всі зуби.

Перед брекетами має відбуватися підготовка:

прибрати всі запальні процеси у роті (карієс, запалення ясен, пародонтит); зробити рентген-діагностику зубів; оглянути пропорції черепа; врахувати наявність уражених зубів; видалити зуби мудрості.

Брекети людина може носити приблизно до двох років, але все індивідуально. Після носіння брекетів у людини вже рівні зуби, але нестабільна кісткова щелепа і зуби можуть бути рухливими. Після цього ортодонт накладає ретейнер – це металева нитка, яку прикріплюють в естетично неважливій зоні, тобто зі сторони язика та піднебіння. Його функція полягає в тому, щоб з’єднати передні зуби. Також існує знімний ретейнер у вигляді капи.

Завершальним етапом після брекетів буде реставрація зубів або покриття зубів вінірами.

Кому протипоказані брекети

Це люди з великими системними захворюваннями:

онкологія; серцева та ниркова недостатність; цукровий діабет; туберкульоз; епілепсія; психоневрологічні захворювання.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.

Джерело