За результатами дослідження, яке відбулося у жовтні 2023 року у Кіровоградській області, 43% людей вважають, що в книгозбірнях бракує книг українською мовою. Дослідження "Мова (не) на часі?" — це проєкт дитячого фонду ООН ЮНІСЕФ U-Report разом з Департаментом культури та туризму Кіровоградської ОВА. Його влаштували для того, щоб визначити мовну ситуацію в регіоні.

Як задовольнять потребу читачів та як змінилася діяльність книгозбірні в умовах воєнного стану в етері Українського Радіо Кропивницького розповіла головна бібліотекарка відділу комплектування і зберігання фонду обласної бібліотеки для юнацтва імені Євгена Маланюка Тетяна Петренко.

За її словами, з початком повномасштабного вторгнення були зупинені державні програми поповнення фондів бібліотек та не виділялися гроші на передплату.

"Через нестачу грошей дуже важко поповнювати фонди сучасною літературою, щоб вона відповідала сьогоднішнім запитам користувачів. З початком війни люди хочуть бачити більше книг української мовою. Ми почали шукати альтернативні джерела поповнення фондів".

Жителі Кіровоградщини у бібліотеках хочуть бачити більше книг української мовою

Розповіла, дарунки книг — це нині основне джерело поповнення фондів. Щороку у бібліотеці проводять акцію "Подаруй бібліотеці українську книгу", влаштовують презентації нових книг та їх авторів, звертаються до меценатів, громадських організацій, благодійних фондів.

За 10 місяців 2023 року фонди бібліотеки поповнилися на майже 400 книг, з них 90% україномовні видання, 10% — іноземні мови. Це подарунки від користувачів бібліотеки.

Нині у бібліотеці чекають літературу польських письменників перекладену на українську мову.

"Якщо серед наших читачів така література буде мати попит, наступного року будемо отримувати перекладені книги з Німеччини, Австрії та інших країн".

З 2014 року російські періодичні видання бібліотека не оплачує.

За словами бібліотекарки, з початку повномасштабної війни з фондів бібліотек поступово вилучають книжки російською мовою, видані у Росії та Радянському Союзі. Також вилучають книжки тих авторів, які підтримали російську агресію та геноцид України.

Бібліотекарка, сподівається що після війни з'являться грантові програми на поповнення бібліотечних фондів україномовними виданнями.

Заступниця директорки з наукової роботи обласної бібліотеки для дітей імені Тараса Шевченка Олена Ліпей сказала, за 10 місяців 2023 року бібліотека поповнилася на понад 700 книг — це подарунки від користувачів і гранти. Нині у бібліотеці понад 60% книг українською мовою. Інші — іноземною мовою.

"Ми беремо участь у різних грантах, отримуємо подарунки від читачів та авторів книг. Цьогоріч брали участь у книжковому гранті, здобули перемогу та отримали 117 книжок для дітей".

Джерело