Гепатит — це захворювання, яке може виникати у будь-якому віці. В основі його патогенезу — запальне ураження печінкової тканини, через яке орган виявляється не в змозі виконувати свої функції.

Причиною гепатиту може стати отруєння алкоголем, отрутами чи проникнення інфекції. Незалежно від етіології, страждає функціональна здатність, що відбивається на концентрації у плазмі крові речовин, які в нормі метаболізуються у печінці. Наприклад, зростає рівень білірубіну. Докладніше про його фракції та їх особливості можна дізнатися на сайті лабораторії Ескулаб: https://esculab.com/bilirubin-zahalnyy-bilt. Лікарі обов’язково призначають аналіз на його вміст, щоб з’ясувати, наскільки печінка здатна виконувати свою функцію.

Найчастішою причиною гепатиту стають віруси. Один із найгрізніших — вірус гепатиту В. Він призводить до серйозних уражень печінкової тканини та потребує лікування.

Гепатит В: як він передається і проявляється

Гепатит В: як він передається і проявляється

Як можна заразитися гепатитом В

Для цього захворювання виділяють кілька можливих шляхів передачі:

  1. Гемотрансфузійний. Вірус циркулює у крові та може передаватися через невдале переливання, яке було проведено без попередньої перевірки безпеки. Також він може потрапити до організму через нестерильний шприц — це найчастіше загрожує наркозалежним, які використовують одну голку для кількох людей.
  2. Трансплацентарний. Якщо у матері в крові циркулює вірус, він може проникати крізь плаценту в кров плода і нашкодити його розвитку.
  3. Під час статевого акту. Вірус може проникати в організм, незалежно від виду статевого контакту. Ризик зараження зростає пропорційно до кількості партнерів.

Також можна заразитися в ході нанесення татуювань і навіть (хоча ризик низький) за поцілунків під час контакту зі слиною. Саме тому в основі профілактики, зокрема, лежить виключення ситуацій контакту з неперевіреними біологічними рідинами.

Симптоми гепатиту

Ураження печінкової тканини проявляється низкою характерних симптомів:

  • біль у ділянці правого підребер’я, відчуття тяжкості, розпирання;
  • виникнення жовтяниці — жовтизна шкірних покривів і слизових (у ротовій порожнині або очах);
  • темний колір сечі;
  • ознаки загальної інтоксикації — головний біль, слабкість;
  • нудота та блювання.

За великого вірусного навантаження та серйозного пошкодження органа може розвиватися печінкова недостатність, за якої інтоксикація навіть загрожує життю пацієнта.

Гепатит В: як він передається і проявляється

Вакцинація як профілактика

Від вірусу гепатиту існує ефективна вакцина, яка дозволяє уникнути розвитку захворювання у разі контакту з патогеном. Вона вводиться у першу добу життя, після чого потрібно провести дві ревакцинації з інтервалом для кожної у місяць.

Однак навіть за умови проведеної вакцинації необхідно дотримуватися правил безпеки, таких як захищений секс, використання тільки стерильних медичних інструментів, регулярні перевірки під час вагітності.

Джерело